Drewno KVH

Ekipy WooDraft budując najwyższej jakości domy z drewna dla naszych klientów, budują je jak dla siebie. 

Dzieje się tak, ponieważ  wybraliśmy domy szkieletowye w pełnej technologii drewnianej ze względu na ich niesamowitą atmosferę i jedyny w swoim rodzaju klimat.

Tylko w pełni naturalne materiały są w stanie nam go zapewnić.

Drewno konstrukcyjne KVH® ,które importujemy z Niemiec, jest specjalnym materiałem konstrukcyjnym o ściśle określonych właściwościach produktowych, opracowanym specjalnie dla wysokich wymagań nowoczesnych konstrukcji z drewna. KVH® jest wysuszonym w komorach suszarniczych, wysortowanym pod względem wytrzymałości i z reguły klejonym na mikrowczepy, produktem z drewna iglastego. Ze względu na sposób cięcia i niską wilgotność prawie nie wykazuje skłonności do pęknięć, charakteryzuje się stabilnością kształtów i - przy przestrzeganiu zasad zabezpieczenia drewna w konstrukcjach - może być stosowany bez zapobiegawczego chemicznego zabezpieczenia.

Drewno konstrukcyjne KVH® suszone jest w komorach suszarniczych do wilgotności 15 ± 3%. Przy produkcji połączeń na mikrowczepy kontrolowana jest wilgotność każdego pojedynczego elementu. Dzięki swemu szczególnemu sposobowi cięcia drewno KVH® charakteryzuje się również bardzo dobrą stabilnością kształtu i jest mało podatne na skręcenia. Drewno konstrukcyjne KVH® sortowane jest pod względem wytrzymałości zgodnie z wymaganiami sortowania niemieckiej normy DIN 4074. Niemiecka norma dotycząca sortowania spełnia wymagania normy europejskiej dla sortowania pod względem wytrzymałości EN 14081. Obowiązująca dla drewna konstrukcyjnego KVH® powszechnie stosowana niemiecka klasa S10 TS może być zakwalifikowana zgodnie z normą europejską EN 1912 klasie wytrzymałości C24.

Elementy ścian, stropów i połaci dachowych wypełnione materiałem izolacyjnym takim jak wełna mineralna, to idealne połączenie zalet technologii szkieletowej i murowanej. Wszystkie warstwy konstrukcji i izolacji wykonywanych w naszej technologii są pochodzenia naturalnego. Zarówno płyty konstrukcyjne stanowiące niesamowite wzmocnienie wszystkich elementów, które są bardzo twarde i odporne na warunki atmosferyczne jak i wypełnienie samej konstrukcji, to materiały wykonane całkowicie z naturalnych, atestowanych materiałów.

Dzięki temu elementy, z których wykonywana jest konstrukcja domu są na wskroś EKOLOGICZNE, co całkowicie odpowiada naszej filozofii budownictwa jedno- i wielorodzinnego. Wykorzystanie naturalnych materiałów pochodzenia drzewnego do wytworzenia izolacji termicznej budynku tworzy zupełnie nowe możliwości.

Standardowa ściana zewnętrzna w technologii WooDraft (ponad 245mm ocieplenia) posiada współczynnik przenikalności cieplnej U = 0,15 W/m2K , przy jednocześnie kilkukrotnie wyższej kumulacji ciepła, niż tradycyjna technologia ”kanadyjska”, oraz grubości ściany zewnętrznej zaledwie ca 245 mm. Aby, osiągnąć taki współczynnik, ściana murowana o grubości np. 24 cm musiałaby być docieplona dodatkowo  styropianem o grubości 30 cm (co dwukrotnie zwiększa jej grubość, czyli zabiera konkretną liczbę metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, przy tej samej powierzchni zabudowy).

Prawie zawsze stosujemy system wymuszonej wentylacji mechanicznej – dla zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest oczywiście i u nas warunkiem koniecznym przy domach spełniających standardy NF 40 i NF 15. 

Wełna mineralna a konstrukcja budynku

Wełna mineralna – powszechnie stosowany materiał izolacyjny w budownictwie szkieletowym posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale trzeba umieć ją odpowiednio położyć i następnie umiejętnie zabezpieczyć, ponieważ nawet śladowe ilości wody powodują, iż przestaje izolować termicznie. Budując domy prefabrykowane w fabryce na specjalnych stołach montażowych mamy możliwość, bez narażania konstrukcji ( tak jak to się często dzieje podczas budowy domu bezpośrednio na budowie) na wyeliminowanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Należy bowiem pamiętać, iż budowa całej ,gotowej konstrukcji to okres ok. 3 tygodni. Nasza technologia pozwala postawić gotowy dom na fundamencie zaledwie w 3 dni.  

Konstrukcje WooDraft wykonywane z dokładnością co do jednego milimetra na terenie fabryki, montowane są powoli, w spokoju i z dala do złych warunków pogodowych. 

Każdy dom, który opuszcza naszą fabrykę jest wyposażony w dodatkowe powłoki paroizolacyjne z folii PE, które dokładne eliminują mostki termiczne mogące doprowadzić do zawilgocenia wełny, poprzez przesunięcie tzw. „punktu rosy” do wnętrza ściany.

Stosowana przez nas wełna mineralna, jako dyfuzyjnie otwarty materiał, reguluje w naturalny sposób mikroklimat pomieszczeń. Produkty,które stosujemy tworzą więc "oddychającą ścianę" i samoistnie, w naturalny sposób regulują wilgotność pomieszczeń. Dzięki temu dom ma idealny klimat do mieszkania, także dla alergików.

W procesie budowy domów energooszczędnych, przewagą technologii prefabrykowanych nad tradycyjnymi jest to, iż ściany w swojej konstrukcji wykonane są prawie w całości z materiałów termoizolacyjnych. Pozwala to na dużą oszczędność powierzchni użytkowej w stosunku do powierzchni zabudowy. Przy technologii tradycyjnej grubość ścian zewnętrznych musiałaby mieć ponad dwukrotną grubość, aby zbliżyć się swoją energooszczędnością do energooszczędnych domów gotowych.